Jak oblékat děti v létě k vodě: průvodce pro rodiče

Jak oblékat děti v létě k vodě: průvodce pro rodiče

Léto a voda – snad každé dítě je miluje. Jako rodiče ale řešíme, co našim nejmenším obléknout, aby jim bylo pohodlně, nebylo jim horko ani zima a hlavně aby byli chráněni před sluníčkem. V tomto článku se podíváme na to, jak oblékat miminka, batolata i předškoláky (využijí ale i starší děti) k vodě v parných letních dnech. Poradíme, jaké materiály zvolit, co znamenají záhadné zkratky jako UV, SPF, UPF, jaké existují plavky pro děti s plenou a také probereme rozdíly mezi koupáním u nás a u moře. Tak pojďme na to.

Obecné zásady oblékání dětí v létě k vodě

Pohodlí a ochrana na prvním místě: Oblečení by mělo děti chránit před sluncem, ale zároveň je nepřehřívat. V horku volte lehký a prodyšný oděv, ideálně světlých barev, který dobře větrá a umožní odpařování potu. Světlé přírodní materiály (bavlna, len) v létě výborně propouštějí vzduch a pomáhají udržet tělesnou teplotu. Pokud dítě pobíhá na slunci jen v plavkách, namažte odkrytou pokožku krémem s vysokým faktorem a oblékněte tričko, overal nebo šaty, jakmile si začne hrát na břehu.

Chraňte hlavičku: Děti musí mít pokrývku hlavy – ideální je lehký klobouček nebo kšiltovka s krytím krku. Klobouk chrání obličej, uši i šíji před spálením a úžehem. Na slunci platí “bez klobouku ani ránu”.


 

Zakryjte citlivá místa: Ramena, šíje a hrudník jsou náchylné ke spálení. Tričko s dlouhým či krátkým rukávem z lehkého materiálu ochrání ramena lépe než tílko. Dnes už jsou dostupná i speciální UV trička do vody, ale poslouží i obyčejné tenké tričko – lepší než holá kůže. Pozor však, když je tričko mokré, ochrana klesá (viz zajímavost níže).

Myslete na vítr: U vody může pofukovat. Mokré dítě ve větru rychle prochladne, i když je teplo. Proto mějte po ruce osušku, pončo nebo suché oblečení, do kterého drobečka po vylezení z vody zabalíte. Mokré oblečení výrazně urychluje ztrátu tělesného tepla a malé děti se ochladí rychleji než dospělí. Jakmile tedy dítě vyleze z vody, osušte ho a přehoďte přes něj suché tričko, zvlášť když fouká vítr.

Žádné polední opalování: Mezi 11. a 15. hodinou je slunce nejsilnější a není vhodné, aby byly děti na přímém slunci. Udělejte si pauzu – naobědvejte se ve stínu, nechte děti odpočinout. Ani ve stínu ale nezapomínejte na ochranu, odražené paprsky mohou působit také.

Dodržováním těchto zásad zajistíte, že si děti vodní radovánky užijí bez spálenin, úpalu či prochladnutí. Klíčem je vyvážit ochranu a pohodlí – lehce je obléknout, ale strategicky zakrýt to, co slunce nejvíc ohrožuje.

Vhodné materiály: lehké, prodyšné, rychleschnoucí

Materiál oblečení rozhoduje o pohodlí. V létě k vodě vybírejte takové kousky, které jsou lehké a vzdušné, aby se děti nepotily. Zároveň se často namočí – a mokré oblečení by mělo co nejrychleji uschnout.

  • Přírodní materiály (bavlna, len): Bavlna je příjemná na tělo a prodyšná, len zase dobře saje pot a rychle schne. Na břehu, kde se děti cachtají jen trochu, jsou lněné košilky, šatičky nebo trička ideální – nedráždí kůži, nepřehřejí. Nevýhoda bavlny je, že nasákne vodu a schne pomalu. Když si dítě v bavlněném tričku skočí do vody, tričko bude těžké, studené a dlouho mokré. Proto na koupání samotné volte raději funkční oblečení.

  • Syntetické funkční materiály: Moderní funkční tkaniny (např. polyester nebo polyamid s elastanem) jsou navržené tak, aby rychle odváděly vlhkost a schnuly. Typickým příkladem jsou plavkové materiály – ty téměř nenasáknou vodu, takže i po koupání zůstávají lehké a brzy suché. UV oblečení bývá také ze syntetických vláken s hustou strukturou, která blokuje paprsky. Tyto materiály jsou skvělé do vody i na aktivní pohyb. Na celodenní nošení na suchu mohou být méně příjemné (hůře dýchají než len či bavlna), ale při koupání nemají konkurenci v rychlosti schnutí.

  • Ostatní materiály: Výrobci často kombinují výhody – třeba bambusové vlákno je přírodní, ale má také rychleschnoucí a antibakteriální vlastnosti a částečně chrání i proti UV. Setkat se můžete i s materiály jako je merino vlna (ta hřeje i mokrá a má UV ochranu, ale v létě by v ní bylo horko) nebo mušelín (ultralehká bavlněná tkanina ideální do vedra).

Shrnutí: Na běhání kolem vody oblékněte dítku lehké bavlněné či lněné oblečky, ve kterých se nezpotí. Do vody samotné jsou nejlepší plavky a trička z funkčních materiálů, které rychle schnou a nebrání pohybu. 

A co barvy? Světlé barvy méně přitahují slunce a horko, tmavé zase lépe chrání před UV zářením. Kompromisem jsou třeba veselé vzorované látky – dítěti se líbí a často dokážou odrazit část paprsků. Pozor na tenká bílá trička – ta mají velmi nízkou UV ochranu (viz dále). Pokud zvolíte tmavší tričko kvůli ochraně, hlídejte, aby v něm dítě nepřehřálo – ideální je tmavší UV tričko z lehkého materiálu, které pálící slunce nepustí, ale samo se nerozpálí.

Co znamenají zkratky SPF a UPF?

Když jde o sluníčko, setkáme se s různými zkratkami. Pojďme si je jednoduše vysvětlit:

  • SPFSun Protection Factor neboli ochranný sluneční faktor krémů. Číslo SPF u opalovacího krému udává, kolikrát déle může být kůže na slunci, aniž by se spálila, oproti kůži nenamazané. Například SPF 30 znamená, že teoreticky dostanete za stejný čas jen 1/30 dávky UV záření. Zjednodušeně – čím vyšší SPF, tím více paprsků krém zachytí

  • UPFUltraviolet Protection Factor neboli faktor ochrany u oblečení. Funguje podobně jako SPF, ale u látek. Číslo UPF říká, jaká část UV záření projde skrz textilii. Například UPF 50 propustí jen 1/50 (tedy 2 %) UV paprsků – blokuje 98 % záření. Kůže pod takovým oděvem se spálí až po 50× delší době než bez ochrany. UPF 50+ je nejvyšší kategorie (blokuje 98 % a více). Pro dětské oblečení s UV ochranou hledejte ideálně právě označení UPF 50+.

Víte, že… obyčejné bílé tričko má ochranu pouze okolo UPF 7? To znamená, že propustí značnou část UV záření. Navíc když se namočí nebo napne, propustnost se ještě zvýší. Mnoho rodičů si myslí, že dítěti stačí na slunce obyčejné tričko – “však je oblečené”. Suché tričko trochu pomůže, ale mokré bavlněné tričko téměř nechrání a děti se pod ním mohou spálit. Proto je lepší spoléhat na speciální UV oblečení nebo aspoň důkladně namazat kůži pod tričkem. UV oblečení s UPF 50+ oproti tomu pohltí 98 % UV paprsků a ochrání spolehlivě.

Plavky pro kojence a batolata (plenkové plavky)

Nejmenší děti, které ještě nosí plenky, potřebují do vody speciální plavky, aby případná nehoda neznečistila bazén či vodu. Klasickou plenku do vody nedávejte – nasákla by vodu jako houba, byla by těžká a nefunkční. Řešením jsou plenkové plavky:

  • Jednorázové plavací plenky: Prodávají se jednorázové dětské plenky určené do vody. Jsou tenčí, méně sají tekutiny (aby nenasákly vodu), ale zachytí tuhou nehodu. Je to praktické na dovolenou k moři nebo na koupaliště – po koupání jednoduše vyhodíte. Nevýhoda je odpad a cena při častějším používání.

  • Látkové plenkové plavky: Alternativou jsou opakovaně použitelné plavky s plenkovou vrstvou. Vypadají jako malé plavky či kalhotky a mají všitou nepropustnou vrstvu (např. PUL) a často i síťku nebo kapsu na případnou vložku. Nezadržují vodu a nezvětšují se, když jsou mokré, takže miminko netáhne žádná těžká plenka. Po nehodě je vyperete. Některé mají absorbční vložku, jiné jen zachytí pevný obsah a moč propustí do vody.

  • Neoprenové plavky: Velmi oblíbené jsou neoprenové plenkové plavky (tzv. plavací neoprenové kalhotky). Jsou z měkkého pružného neoprenu a kolem pasu a stehýnek mají přiléhavé manžety. Díky tomu uvnitř udrží všechny nečistoty a ven nepustí nic, co nemá. Moč částečně prosákne (asi z 60 %), takže se uvnitř nehromadí tekutina a plavky nezatěžknou. Miminku taková plenka nebrání v pohybu a udrží ho v teple (neopren izoluje). Výhodou je i ekonomičnost – neoprenové plavky stačí po použití vypláchnout a můžete je použít znovu.

A co větší batolata? Jakmile se dítě učí na nočník a plenku už nenosí, stačí klasické plavky. Pro jistotu můžete zvolit plavky s trochu pevnější podšívkou (některé značky dělají plavky s všitou “síťkou”, která zachytí případnou nehodu). Ale obecně u dětí kolem 2–3 let, které ještě úplně nemají jistotu, je dobré před koupáním zkusit posadit na nočník a do vody chodit na kratší intervaly, abyste to stihli 🙂. Plavečky vybírejte pohodlné, ať dítě nikde neškrtí a dobře drží i při dovádění.

Ochrana citlivé dětské pokožky na slunci

Dětská kůže je velmi jemná a rychle se spálí. Navíc opakované spálení v dětství může do budoucna zvýšit riziko vážných kožních problémů. Proto je ochrana před sluncem u dětí zásadní. Jak na to?

  • Pokrývka hlavy a oči: Už jsme zmínili klobouček nebo čepici s kšiltem. Ideální jsou klobouky s UV filtrem (mají hustou tkaninu či speciální materiál) a širší krempou, případně tzv. legionářská čepice (s nátylníkem chránícím krk). Chrání před úpalem i spálením obličeje. Oči dětí jsou také citlivé – pro starší děti zvažte sluneční brýle s kvalitním UV filtrem (nejlépe s označením 100% UVA/UVB). U miminek to často nejde, tak aspoň stříška kočárku nebo kšilt pomůže. I v dnešní době ale naleznete na trhu brýle pro nejmenší miminka.

  • Oblečení s UV ochranou: Jednou z nejlepších investic je UV oblečení – trička, overálky nebo plavky ušité ze speciálního materiálu s integrovanou UV ochranou. Chrání citlivou kůžičku před spálením a zároveň mohou být velmi pohodlné: v horku dokonce příjemně chladí a rychle schnou. Děti tak mohou běhat i ve vodě oblečené a vy máte větší jistotu, že se nespálí. Výhodou je i úspora krému – nemusíte mazat tolik ploch těl. UV tričko oceníte třeba u moře, kde děti tráví ve vodě dlouhý čas – obléknete jim tričko a ramínka či záda se nespálí, i když opalovací krém se smyje. K dostání jsou i UV kalhotky, šortky nebo celé kombinézy s krátkým či dlouhým rukávem. Po použití je stačí propláchnout ve vlažné vodě a nechat uschnou. Pokud je dítě nerado mazáno krémem, UV oblečení problém řeší – ochrana je součástí látky a nesmyje se.

  • Opalovací krémy: Nezastupitelnou roli však má i opalovací krém. Pro děti vybírejte speciální dětské opalováky – ideálně s minerálními filtry (oxid zinečnatý, oxid titaničitý). Ty nevstřebávají do kůže, působí povrchově a méně dráždí. Faktor volte SPF 50 a vyšší. Důležité je krém nanést v dostatečném množství – lékaři doporučují nanést silnou souvislou vrstvu, aby byla kůže chvíli bílá, a nechat vstřebat. Aplikaci opakujte pravidelně každé ~2 hodiny a vždy po koupání či osušení, i když je krém voděodolný. Krémy s minerálními filtry působí ihned, u chemických je třeba namazat ~20 minut předem. 

  • Další tipy: Hydratace pokožky – po dni na slunci a ve vodě vykoupejte dítě v čisté vodě (opláchněte chlor či sůl) a natřete dětským hydratačním mlékem, aby kůže nebyla vysušená. Boty do vody – zejména u vody v přírodě či na pláži jsou šikovné lehké neoprenové botky nebo sandálky, které ochrání chodidla před rozpáleným pískem či ostrými kamínky. Stan nebo slunečník – vytvořte na pláži kousek stínu, kam se dítě může uchýlit si odpočinout. A samozřejmě dostatek tekutin – ale to už je jiné téma. 🙂

Pamatujte, že dětská pokožka si vše pamatuje. Každé zarudnutí od sluníčka je známkou poškození. Proto raději prevence než následné řešení spálenin. S kloboučkem, UV oblečením a dobrým krémem můžete být u vody relativně v klidu, aniž byste museli děti držet celou dobu ve stínu. 

Koupání u rybníka vs. u moře: jaké jsou rozdíly?

Léto u českého rybníka má trochu jiné nástrahy než dovolená u moře. Na co si dát pozor v různých prostředích?

  • Intenzita slunce: V ČR je slunce silné hlavně kolem poledne, ale u moře (zvlášť blíže k rovníku) může být ještě intenzivnější. Sluneční paprsky se navíc odrážejí od hladiny vody i od světlého písku – suchý písek může odrazit kolem 15 % UV záření a mořská pěna až 25. To znamená, že u moře dostává dítě sluneční “nálož” i zdola. Proto na pláži dvojnásob platí ochrana oblečením a krémem. Dítě se může spálit i ve stínu slunečníku, pokud okolo září bílý písek. U nás u rybníka bývá okolí tráva nebo lesík, kde ten odraz není tak silný, přesto i tam může hladina rybníka odrážet slunce.

  • Sůl vs. chlor: Mořská voda je slaná, což může u citlivých dětí dráždit pokožku (sůl vysušuje). Po koupání v moři opláchněte dítě sladkou vodou, ať sůl nezůstává na kůži. Také oblečení a plavky je dobré večer vymáchat v čisté vodě, protože sůl může narušovat vlákna a například zmenšovat pružnost plavek. V bazénech je zase chlor, který může způsobit vyrážku nebo ekzémům zhoršení – opět pomůže osprchování hned po koupání. Neoprenové plavky i UV oblečky po použití v moři či bazénu vždy propláchněte, aby vydržely.

  • Písek, kamínky a spol.: Pláže u moře jsou často písečné nebo oblázkové. Písek je super na hraní, ale rozpálený může spálit chodidla. Malé děti raději obouvejte do bot do vody i při běhání na písku (ať už neoprenové ponožky, sandálky nebo gumové botky), ochrání je to před horkým pískem i případnými ostrými mušlemi. Oblázky či kameny na pláži zas můžou tlačit nebo klouzat – boty do vody opět pomohou. V ČR u rybníka bývá spíš tráva, hlína nebo štěrk, ale i tam třeba číhají v trávě včely nebo ostré šišky – botičky nejsou od věci ani tam.

  • Další rozdíly: U moře pozor na prudké slunce i ve vodě – děti mohou ve vlnách strávit hodiny a spálit si ramena, nos i tváře, pokud nejsou chráněné. Mažte je tedy i během dne opakovaně a ideálně nasazujte kšilt do vody (prodávají se třeba lehké látkové kšiltovky z plavkoviny). 

Závěr: Ať už jste na Mácháči nebo u Jadranu, principy jsou stejné – chránit děti před sluncem, zajistit teplo po koupání a pohodu při hraní. U moře buďte ještě o něco obezřetnější kvůli silnějšímu slunci a písku. Ale správným oblečením a péčí to zvládnete kdekoliv – důležité je, aby si to malí plaváčci užili a večer usnuli spokojení (a ne s rudými zády).

Na co nezapomenout...

Na závěr si pojďme zopakovat, co se vám může hodit k vodě pro děti od miminek po předškoláky:

  • UV oblečení: Trička, overaly nebo plavky s UV filtrem (ideálně UPF 50+), které ochrání většinu těla před sluncem.

  • Klobouček nebo čepice s krytím krku: Lehká, ideálně také s UV ochranou, aby chránila obličej, uši, krk a hlavu.

  • Plenkové plavky pro miminka: Jednorázové i neoprenové, aby koupání proběhlo bez “nehod”.

  • Opalovací krém pro děti: SPF 50 a vyšší, nejlépe s minerálními filtry – a mazat pravidelně.

  • Osuška či pončo: Pro zahřátí a osušení po vylezení z vody, zejména když pofukuje.

  • Boty do vody: Pro běhání po písku, kamínkách nebo na neznámém dně – prevence spálení a zranění nožiček.

  • Pití a stín: Nezapomeňte na dostatek tekutin a místo, kam si dítě může sednout do stínu a odpočinout si.

Teď už jste vyzbrojeni informacemi stejně jako opalovacím krémem 😊. Přejeme vám i vašim dětem krásné léto u vody, plné smíchu, radosti, bez nehod a spálenin ☀️🏖️

Předchozí Další

Zanechte komentář

0 komentářů

Poznámka: Komentáře musí být schváleny před zveřejněním.